Jak szybko czytać ze zrozumieniem?

by - 03:19

jak-szybko-czytac-ze-zrozumieniem-ksiazka


Szybkie czytanie to umiejętność, która może odmienić życie moli książkowych, studentów i osób, których praca wymaga szybkiego przyswajania dużych ilości informacji. Okazuje się, że poprzez odpowiedni trening każdy może nauczyć się sztuki szybkiego czytania! Zobacz, jak można posiąść tę zdolność.

Jak szybko czytać? - Oceń swoje zasoby

Po pierwsze, zorientuj się, ile czasu zajmuje Ci przeczytanie średniej grubości książki. Nauka szybkiego czytania odbywa się etapami – powinieneś więc mieć punkt odniesienia, by następnie móc obserwować swoje postępy.

Wykluczaj fonetyzację by szybciej czytać ze zrozumieniem!

Często, kiedy czytamy, towarzyszy nam nawyk ze szkoły podstawowej – w głowie czytamy sobie kolejne wyrazy, artykułując je. Taki proces bardzo spowalnia czytanie, a do tego okazuje się, że nie jest dorosłym ludziom niezbędny! Staraj się więc stopniowo go wykluczać. Jednocześnie – dbaj o to, by koncentrować się na rozumieniu całości tekstu.

Łącz wyrazy w grupy by szybciej czytać fragment książki

Na ogół czytamy mozolne jedno słowo po drugim, a dopiero po zakończeniu tej czynności próbujemy stworzyć z nich spójną całość i nadać im sens. Spróbuj odwrócić tę kolejność! Kiedy czytasz, próbuj nie skupiać się na poszczególnych wyrazach, ale na ich grupach. Łatwo będzie przeprowadzić taki trening na tekście pisanym kolumnowo, czyli na przykład artykułu w kolorowej prasie.

Ćwicz odgadywanie sensu z kontekstu

Czasami, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z tekstami niezbyt trudnymi, nie musimy się w nie „wgryzać”, aby dobrze je zrozumieć. W wielu sytuacjach wystarcza przeczytanie pobieżne, a nasz mózg „dobudowuje” resztę. Co jakiś czas próbuj „rzucić okiem’ na jakiś tekst, a później starać się domyślić reszty z kontekstu oraz kilku zapamiętanych kluczowych słów. 

Trenuj płynność

W nauce szybkiego czytania będą także pomocne… ręce! Jedną dłoń (nieważne którą), zacznij przesuwać wzdłuż wersu. Ręka powinna być ułożona tak, by zasłaniała słowa, które następnie będziesz powoli odsłaniać. Twoje palce powinny być wówczas połączone. Dzięki regularnemu stosowaniu tej techniki uda Ci się wyłapać i wyeliminować zbędne pauzy.

Sprawdzaj swoje rozumienie tekstu podczas czytania


Nauka szybkiego czytania w większości przypadków wiąże się z nabyciem umiejętności lepszego rozumienia tekstu czytanego. Zdarza się jednak, że osoby próbujące szybko „nabić poziom” szybkiego czytania, nie zwracają na to uwagi i w efekcie mogą mieć problemy z rozumieniem bądź pamiętaniem tekstu. Co jakiś czas sprawdzaj – na przykład korzystając z pomocy kogoś bliskiego – czy ten problem nie dotyczy również Ciebie. 

You May Also Like

0 komentarze