Narkotyki twarde oraz miękkie - opis i działanie

by - 01:52


Opis i działanie narkotyków miękkich oraz twardych 


Substancje uzależniające różnią się między sobą – dotyczy to także narkotyków. Jednym z najbardziej znanych podziałów jest ten na narkotyki twarde oraz miękkie. Choć rozróżnienie to jest jedynie umowne, warto wiedzieć, co charakteryzuje substancje znajdujące się w każdej z tych dwóch grup.

Wiele substancji, różne działania


Mianem narkotyków twardych zwykło się określać te substancje, które wyjątkowo silnie uzależniają oraz wywołują spustoszenie organizmu. Znanymi przykładami takich narkotyków są heroina, amfetamina oraz kokaina. Mogą one również wywołać u osób zażywających nieprzewidziane reakcje i zachowania. 

Narkotyki miękkie nieco się od nich różnią - jednym z najbardziej znanych narkotyków tego rodzaju jest marihuana . W niektórych krajach można ją leganie zażywać, a zawarte w niej substancje nie wyniszczają organizmu w takim stopniu, jak na przykład kokaina. Po zażyciu miękkich narkotyków ludzie przeważnie odczuwają rozluźnienie oraz podwyższenie nastroju.


Istniejące różnice


Narkotyki twarde uzależniają na ogół znacznie szybciej, niż miękkie. Czasami ludzie eksperymentujący z tego typu substancjami uzależniają się już po pierwszym użyciu! „Twardość” wiąże się też ze silniejszym działaniem na organy wewnętrzne, które w miarę zażywania narkotyku ulegają degeneracji. W przypadku decyzji o odstawieniu narkotyku i podjęciu walki z nałogiem, „porzucenie” twardych narkotyków wiąże się przeważnie z silniejszymi i bardziej dokuczliwymi objawami odstawiennymi.

Mylność pozorów


Warto wiedzieć, że pomimo istniejącej różnicy w „mocy” działania narkotyków twardych oraz miękkich, wszystkie te substancje cechuje ogromna szkodliwość – wpływają one destrukcyjnie na ciało i umysł. Ponadto, często zażywanie twardych narkotyków poprzedzone jest braniem – choćby „od czasu do czasu” - lżejszych substancji. Zarówno twarde, jak i miękkie narkotyki posiadają właściwości silnie uzależniające – potrafią one zniszczyć życie ludziom, którzy po nie sięgają. Niezależnie od tego, czy jakiś narkotyk jest uważany za twardy czy miękki – jego posiadanie i zażywanie jest w Polsce nielegalne, leczenie narkomanii stosuje się najczęściej u osób zażywającymi czynnie narkotyki twarde takie jak heroina, kokaina, lsd, klej.


Zażywanie zarówno narkotyków miękkich, jak i twardych, zawsze wiąże się z „twardym lądowaniem”. Należy zatem przyjmować, że wszystkie narkotyki są warte jedynie unikania.

You May Also Like

0 komentarze